25-lecie pracy Jadwigi Stróżykiewicz


Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bartecka i Burmistrz Barcina Michał Pęziak spotkali się z panią Jadwigą Stróżykiewicz. 

W tym roku barcińska poetka świętuje 25-lecie pracy twórczej. Z okazji jubileuszu samorządowcy podziękowali pani Jadwidze za popularyzację bogactwa języka polskiego i wartości wyrażanych poezją oraz wyrazili uznanie za pracę i dorobek artystyczny od poetyckiego debiutu tomikiem „Eden w innej bajce” po dzień dzisiejszy i wiersze zebrane w książce „Ułaskawiona drwina”. W okolicznościowym adresie Krystyna Bartecka i Michał Pęziak napisali: „Biorąc odpowiedzialność za kształt kultury i wzbogacając literaturę, stała się Pani znaną obserwatorką otaczającego świata, ułatwiającą czytelnikom jego zrozumienie i dającą „radość czytania”. Cieszymy się, że dostarczając wzruszeń i skłaniając do refleksji, Pani poezja jest ważna dla tak wielu osób, które w obcowaniu ze słowem odnajdują spokój, przepis na szczęśliwe życie, dobry nastrój czy zwyczajny odpoczynek.” Promocja najnowszej książki poetyckiej Jadwigi Stróżykiewicz „Ułaskawiona drwina” miała miejsce 23 lutego br. w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury  w Bydgoszczy.

Pani Jadwiga Stróżykiewicz urodziła się w 1944 roku na tzw. wojennym wygnaniu w Radomyślu Wielkim. Jest poetką od 1963 roku. Jej pierwszą pasją jest fryzjerstwo. Naukę zawodu pobierała w Łabiszynie. Uzyskała tytuł mistrza i instruktora praktycznej nauki zawodu. W Bydgoszczy ukończyła liceum ogólnokształcące. Poetycko zadebiutowała tomikiem Eden w innej bajce (1992). Kolejne publikacje to: W połowie drogi (1994), Pole widzenia (1995), Puls grzechu (1997), Obrzędy plemienne (2000), Godziny przedliczbowe (2007) i Wielbłąd przemieszcza horyzont (2012). Ponadto publikowała na łamach prasy i w wydawnictwach zbiorowych. Wyróżniana w ogólnopolskich konkursach. Jest członkiem Społecznej Kapituły dla nadania Medalu im. Jakuba Wojciechowskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Źródło, fot. materiały Barcina
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.