Ruszają duże prace budowlane przy trasie S5


Rozpoczęły się prace budowlane związane z drogą ekspresową S5 na południe od Bydgoszczy na odcinku Szubin - Jaroszewo. Wydano też pozwolenie na budowę pierwszego odcinka północno-zachodniej obwodnicy Bydgoszczy, która będzie częścią ekspresowej trasy.

Konsorcjum wykonawców Trakcja PRKiI i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor rozpoczęło pierwszy etap robót ziemnych polegających na zdjęciu wierzchnich warstw gruntu, oczyszczeniu rowów melioracyjnych oraz karczowaniu terenu na całym odcinku o długości blisko 20 km. W ramach prac przygotowawczych rozbudowano też zaplecze budowy, które wyposażono między innymi w wagę. Przygotowywano też objazdy dróg lokalnych oraz tymczasowe dojazdy do obiektów inżynierskich. Wartość prac na tym odcinku to 352 mln zł. Za tę kwotę powstanie dwujezdniowa trasa z 4 dwupoziomowymi węzłami.

Warto też dodać że z początkiem czerwca wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na część północno-zachodniej obwodnicy Bydgoszczy. Będzie ona stanowić część drogi ekspresowej. Pozwolenie dotyczy odcinka znajdującego się pomiędzy zaprojektowanymi węzłami Tryszczyn i Maksymilianowo.

Trasa ekspresowa S5 powstaje zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23. Przetarg na wybór wykonawców ogłoszono w 2014 roku, a umowy na realizację zadania zawarto jesienią 2015 roku. Ostatnie dwa lata wykonawcy przeznaczyli na opracowanie projektu trasy oraz uzyskanie zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Zakończenie robót planowane jest w 2019 roku. Koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł. Głównym połączeniem Bydgoszczy z trasą S5 będzie rozbudowana ul. Grunwaldzka. Na ten cel miasto zabezpieczyło 150 mln zł.

źródło: MKL, UMB
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.