Trasa S5. Kolejne pozwolenie na budowę

Wydano pozwolenie na budowę kolejnego odcinka od węzła na autostradzie A1 w Nowych Marzach do miejscowości Dworzysko na obwodnicy Świecia. Trwają prace związane z budową drogi ekspresowej S5 na południe od Bydgoszczy na odcinku Szubin - Jaroszewo.

Najbardziej wysunięty na północ odcinek  trasy S5 liczyć będzie ponad 23 kilometry. Jego budowa pochłonie 375 mln zł. Dzięki tej trasie Bydgoszcz zyska bardzo dobre połączenie z autostradą A1 w kierunku Trójmiasta.  Czas podróży na dystansie pomiędzy Bydgoszczą i Gdańskiem skróci się do około 1,5 godziny. W ostatnich dniach wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji. Umożliwia ono przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej. Wkrótce planowane jest przekazaniu placu budowy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Trwają natomiast prace na południowym odcinku trasy od Szubina do granicy z Wielkopolską. Prowadzone są tam przede wszystkim roboty ziemne oraz związane z dostosowaniem układu dróg lokalnych do budowanej trasy ekspresowej. Z początkiem czerwca wydane zostało też zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na część północno-zachodniej obwodnicy Bydgoszczy. Będzie ona stanowić część drogi ekspresowej. Pozwolenie dotyczy odcinka znajdującego się pomiędzy zaprojektowanymi węzłami Tryszczyn i Maksymilianowo.

Trasa ekspresowa S5 powstaje zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23. Przetarg na wybór wykonawców ogłoszono w 2014 roku, a umowy na realizację zadania zawarto jesienią 2015 roku. Ostatnie dwa lata wykonawcy przeznaczyli na opracowanie projektu trasy oraz uzyskanie zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Zakończenie robót planowane jest w 2019 roku. Koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł. Zaawansowanie projektu przedstawiał podczas ostatniej sesji Rady Miasta dyrektor bydgoskiego Oddziału GDDKiA, Jarosław Gołębiewski. Głównym połączeniem Bydgoszczy z trasą S5 będzie rozbudowana ul. Grunwaldzka. Na ten cel miasto zabezpieczyło 150 mln zł. 
źródło: MKL, UMB
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.