Łabiszyn - atrakcje turystyczne

Zespół Pałacowo-Parkowy w Lubostroniu

To jeden z najcenniejszych zabytków gminy Łabiszyn oraz jeden z najpiękniejszych pałaców klasycystycznych w Polsce. Jego budowę zakończono w 1800 r. dla hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. Rezydencja została pięknie zlokalizowana na wzniesieniu, z którego roztaczał się widok na nadnoteckie łąki.

Projektował go Stanisław Zawadzki, czerpiąc wzór ze słynnej budowli włoskiego mistrza Andrea Palladio Villa Rotonda, znajdującej się w Vicenzy. Pałac w Lubostroniu posiada wysunięty portyk poprzedzony trzynastoma stopniami szerokich schodów. Portyk składa się z ośmiu kolumn, których głowice i bazy pochodzą z niezrealizowanego w Warszawie kościoła Opatrzności Bożej. W sali kolumnowej pałacu znajdują się płaskorzeźby upamiętniające wydarzenia historyczne (spotkanie Królowej Jadwigi z Mistrzem Krzyżackim, bitwę pod Płowcami i pod Koronowem, Mariannę Skórzewską przedstawiającą Fryderykowi II Wielkiemu plany budowy Kanału Bydgoskiego). Salę zdobi intarsjowana podłoga z herbami Polski i Litwy.

Obok pałacu w Lubostroniu na uwagę zasługuje dworek w Łabiszynie z XVIII wieku nazywany „Wyspą”, z parkiem, w którym zbudowano w 1889 r. tajemniczą osadę milczenia. Dworek powstał jako miejsce wypoczynku dla rannych z miejskiego szpitala. Mieściła się tu wozownia, dworek mieszkalny, piwnica do przechowywania żywności oraz park z sadzawką dla łabędzi i mostkami dla spacerowiczów.

Więcej: TUTAJ
Źródło, zdjęcia: materiały gminy
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.