Dobrcz - atrakcje turystyczne


Wiślana trasa rowerowa
Na trasie wycieczki jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Rowerowa przejażdżka jest także świetną okazją do czynnego wypoczynku.

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim biegnie po obu brzegach Wisły,
na odcinku od krańca województwa mazowieckiego w okolicach Włocławka i Dobrzynia nad Wisłą do granic województwa pomorskiego w pobliżu Grudziądza i Nowego. Długość prawobrzeżnej części szlaku wynosi 212 km, lewobrzeżnej 238 km. Trasa prezentująca turystyczne walory dolnej Wisły i przylegających do niej terenów, została zaprojektowana z myślą o rowerzystach, a także
o przyjezdnych gościach, którzy chcą poznać krajobrazy i zabytki. Szlak przebiega wschodnią częścią gminy Dobrcz, po terenach Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Obiekty warte zobaczenia:
Dobrcz - neogotycki kościół św. Wawrzyńca z lat 1850-59;
Gądecz - jaskinia Bajka, pałac z końca XIX w. z parkiem krajobrazowym;
Kozielec - poewangelicki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1906 r.;
Strzelce Górne - dwór z 2 polowy XIX w.;
Trzęsacz - dwór z ok. 1900 r.;
Włóki - barokowy kościół św. Marii Magdaleny z 1699 r. oraz poewangelicki kościół Matki Bożej Królowej Polski z lat 20. XX w.


Nadwiślański Park Krajobrazowy
Na terenie Gminy Dobrcz można podziwiać liczne okazy rodzimej flory, z których wiele jest pomnikami przyrody. Także część gminy z miejscowościami Strzelce Górne, Strzelce Dolne, Trzęsacz, Chełmszczonka, Zła Wieś, Gądecz i Kozielec wchodzą w skład Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych. Powierzchnia całego Parku wynosi 26.000 ha.
Park obejmuje fragmenty dwóch makroregionów: Doliny Dolnej Wisły i Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, przede wszystkim strefę przybrzeżną z pięknymi zboczami od Smukały w Bydgoszczy poprzez Świecie aż do Nowego.

Spotkać tu można wiele ciekawych roślin (w tym chronione gatunki), jak i fragmenty podtopionych łęgów i olsów. Wyznaczone są także tutaj liczne szlaki turystyczne.

Pomniki przyrody nieożywionej
Na zboczu zalesionego wąwozu w Gądeczu znajduje się plejstoceńska jaskinia Bajka o długości 19 metrów. Wejście do niej jest wąskie, ale można się wczołgać. Można do niej dojść zarówno od strony dworku w Gądeczu jak i od strony Strzelec Dolnych po stromym zboczu.

Na tym samym poziomie znajduje się druga jaskinia - Bajka II, o długości 10 metrów i leżąca pomiędzy jaskiniami Dziura z Filarkiem o długości 1,5 metra. 

W sąsiedztwie jaskiń przebiega szlak turystyczny zielony. Jest to 52 kilometrowy pieszy szlak „Nadwiślański” od Bydgoszcz Leśna do Świecia. Warto również zobaczyć ogromne głazy narzutowe w Pyszczynie. „Głaz Adama Grzymały- Siedleckiego” znajduje się w pobliżu miejsca pamięci narodowej. Głaz ma 620 cm w obwodzie. Drugi, nieco mniejszy - 560 cm w obwodzie, leży na polu uprawnym, w odległości 50 m od drogi Pyszczyn - Magdalenka.

Źródło, zdjęcia - materiały gminy
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.