Nakło nad Notecią - atrakcje turystyczne

Nakło nad Notecią - szlaki turystyczne


PRZYRODNICZA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA
Projekt Przyrodniczej ścieżki dydaktycznej okolic Nakła nad Notecią na trasie Występ – Potulice – Chobielin Młyn powstał z uwagi na niezwykłe walory krajobrazowe, przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe tych okolic.

Trasę ścieżki, mającą kształt pętli o długości około 15 km, można przemierzyć pieszo
lub rowerem. Trasa rozpoczyna się i kończy przy Zespole Szkół w Występie. Na drodze wyznaczono 13 przystanków opatrzonych tablicami informacyjnymi:
1.    Dąb Szypułkowy „Szkolniak”
2.    Droga hr. Anieli Potulickiej
3.    Dęby Potulickie
4.    Zespół pałacowo - parkowy w Potulicach
5.    Cmentarz Ofiar Obozu Hitlerowskiego w Potulicach [1941 - 1945]
6.    Dąb Szypułkowy im. Władysława Szafera
7.    Bory Potulickie
8.    Dolina Noteci
9.    Las Leśnictwa Wieszki
10.    Uroczysko Chobielin
11.    Leśny Jar
12.    Wzdłuż Noteci
13.    Dworek i Młyn wodny w Chobielinie Młyn
Zadaniem projektu jest terenowa edukacja środowiskowa oraz popularyzacja zagadnień przyrodniczych. W związku z tym ścieżce towarzyszy sala dydaktyczna, mieszcząca się
w Zespole Szkół w Występie. Autorka projektu przygotowała zestawy zadań dydaktycznych przeznaczonych dla uczniów do wykorzystania na ścieżce.
Więcej: www.naklo.pl/strona-17-przyrodnicza_sciezka_dydaktyczna.html

Noteć

Noteć ma swoje źródła na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Płynie na długości 361 km, kończąc swój bieg w Santoku, gdzie wpada do Odry. Dzieli się na Górną Noteć -
od źródeł do Nakła (174 km) i Dolną Noteć - od Nakła do Warty (187 km). Jej niezwykły urok można dostrzec zwłaszcza z kajaka.

PRZYSTAŃ RZECZNA
Przystań wodna na rzece Noteć to pierwszy etap inwestycji realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Basen portowy o powierzchni 10 tys. m² został oddany do użytku 26 października 2011 roku.
Z przystani mogą korzystać zarówno mieszkańcy powiatu nakielskiego, jak i turyści, korzystający z nabrzeża - wypożyczający sprzęt wodny oraz cumujący jednostki pływające.

Nadnotecka marina ma ożywić turystykę wodną w regionie, a także spopularyzować Drogę Wodną E-70, która prowadzi z Antwerpii przez Niemcy, Polskę, Litwę do Kłajpedy.

Co jeszcze warto zobaczyć?

MUZEUM KOMUNIKACJI
W Paterku, 3 km od Nakła, miłośnicy motoryzacji znajdą dla siebie nie lada gratkę.
30 autobusów kursujących w latach 1970-1990 w Polsce, stroje kierowców, fotografie i inne eksponaty można podziwiać bezpłatnie w Muzeum Komunikacji, założonym przez Artura Roberta Lemańskiego.
Więcej: www.zabytkowe-autobusy.pl

POLE GOLFOWE W OLSZEWCE
W Olszewce, 3 km od Nakła, działa prywatne pole golfowe. Miłośnicy tego sportu mogą korzystać z niego od świtu do zmierzchu. W sezonie organizowane są turnieje golfowe,
na które zjeżdżają się zawodnicy z całego regionu.
Więcej: www.golf-olszewka.pl
…oraz wiele innych atrakcji turystycznych, których opisy znajdują się na stronie: TUTAJ

 Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią

Muzeum Ziemi Krajeńskiej mieści się w spichlerzu przy ul. Pocztowej 14, dawnym magazynie zbożowym, który był typową budowlą w XIX-wiecznym Nakle. Prezentujemy dwie wystawy stałe: Na II piętrze Krajna i Nakło od pradziejów do współczesności, która przybliża najważniejsze fragmenty historii Krajny i Nakła. Część archeologiczna powstała przy współpracy z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Oprócz archeologii starożytnej i średniowiecznej znalazły się na niej zagadnienia związane z rozwojem gospodarczym, towarzystwami i organizacjami społecznymi, Powstaniem Wielkopolskim 1918/1919, drugą wojną światową i etnografią. Prezentujemy także część bogatej kolekcji widokówek nakielskich oraz pamiątki po Klemensie Biniakowskim.

 Przy muzealny ogródek to Lapidarium. Znalazły się w nim kostki brukowe wykonane z nagrobków pochodzących ze zniszczonego cmentarza żydowskiego, które do 2009 roku umieszczone były w drodze dojazdowej do jednej z posesji w Nakle. Największym eksponatem jest drugowojenny kamień z granicy między powiatami wyrzyskim a szubińskim.

Oprócz wystaw stałych prezentujemy ekspozycje czasowe o różnorodnej tematyce. Ważną część działalności Muzeum Ziemi Krajeńskiej stanowią warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, których terminy i tematykę znaleźć można na stronie www.muzeum.naklo.pl
Zapraszamy do zwiedzania od poniedziałku do piątku oraz w niedziele, w godzinach 9-16.
W soboty nieczynne.

Ceny biletów:
4 zł ulgowy
5 zł normalny
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.