Żnin - atrakcje turystyczne

Atrakcje Żnina

CIUCHCIA ŻNIŃSKA
Jej funkcjonowanie stanowi istotną atrakcję Szlaku Piastowskiego regionu Pałuk
oraz Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Obok zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie jest głównym punktem każdego programu turystycznego.

Pierwszy przystanek to Wenecja, miejscowość położona urokliwie między trzema jeziorami. Uwagę turystów przyciągają okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku - siedziby Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim. Naprzeciw ruin znajduje się siedziba Muzeum Kolei Wąskotorowej, w której podziwiać można eksponaty związane z dawnym transportem kolejowym: zabytkowe parowozy, wagony, urządzenia stacyjne, znaki kolejowe. Weneckie Muzeum (pierwsze w Polsce) w 1972 roku założyła grupa Miłośników Ziemi Pałuckiej w Żninie. Swoim funkcjonowaniem nawiązuje do tradycji Żnińskiej Kolei Powiatowej powstałej w 1894 roku. 

Następnym przystankiem na trasie kolejki są "polskie Pompeje" - Biskupin z Muzeum Archeologicznym i rekonstrukcją osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat, która została odkryta w sierpniu 1933 roku przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera. Wizyta w Biskupinie nie wymaga rekomendacji i należy do obowiązkowych punktów pobytu każdego turysty na Pałukach.
Więcej: TUTAJ

SILVERADO CITY
To urokliwie położone miasteczko westernowe, obejmujące park rozrywki, który gwarantuje niezapomniane przeżycia i chwile rodem z Dzikiego Zachodu.
W ramach Western Show organizowane są pokazy m.in.: tresura koni, władanie biczami meksykańskimi, show rewolwerowców, jazda konna w stylu western, pokazy i nauka tańca country oraz westernowe scenki z Dzikiego Zachodu (napad na bank, pojedynek rewolwerowców).
Dodatkowymi atrakcjami są m.in.: przejażdżki na kucykach, osiołkach i dużych koniach, mini zoo, plac zabaw, pole paintballowe z torem przeszkód, strzelnica indiańska, przejażdżki wozem taborowym, malowanie tatuaży, bicie monet, wyrabianie indiańskich ozdób, poszukiwanie złota oraz konkurencje sprawnościowe.
Więcej: TUTAJ

Zabytki architektury

BASZTA ŻNIN
Najbardziej charakterystyczną budowlą dzisiejszego Żnina jest gotycka wieża ratuszowa z XV wieku stojąca pośrodku rynku. Potocznie zwana basztą stała się symbolem miasta. Jest jednym z nielicznych w Polsce obiektów mających u podstawy kształt czworoboku i przechodzących w górnej części w ośmiobok.

Pierwotnie Baszta połączona była z drewnianym budynkiem administracyjnym, który uległ spaleniu w 1656 roku podczas najazdu szwedzkiego i nigdy nie został odbudowany.
W 1692 roku wskutek pożaru wieża została obniżona o jedną kondygnację. W XVIII wieku na czwartej kondygnacji wmontowano mechanizm zegarowy, herb miasta i dzwon upamiętniający pożar miasta w 1751 roku.

Baszta jest pozostałością historycznej siedziby władz miejskich. Współcześnie mieści oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie ze stałymi wystawami „Dzieje miasta Żnina”
oraz „Wybitni ludzie Pałuk”.

MAGISTRAT ŻNIN

Obiekt wybudowany w 1906 r. i jako projekt został częściowo zrealizowany. To budynek
o cechach neorenesansowych z elementami neogotyckimi. Jest siedzibą władz miejskich,
o dużym znaczeniu historycznym dla Żnina. 

Obecnie jest miejscem drugiego oddziału Muzeum Ziemi Pałuckiej. Można się w nim zapoznać z historią żnińskiego drukarstwa i etnografią Pałuk. Dodatkowe atrakcje budynku Magistratu stanowią jedyne w Europie Muzeum Sportów Motorowodnych oraz Galeria
im. Tadeusza Małachowskiego wzbogacająca życie kulturalne wernisażami przy okazji otwierania kolejnych wystaw artystycznych. 

RUINY XIV-WIECZNEGO ZAMKU OBRONNEGO W WENECJI

Ruiny, usytuowane tuż przy stacji kolejki wąskotorowej, są pozostałością zamku wzniesionego w 1390 roku przez Mikołaja Nałęcza z Chomiąży, sędziego kaliskiego. 

Zamek murowany był na cokole kamiennym, w dolnych częściach z głazów granitowych wyrównywanych warstwami tłucznia ceglanego, w górnych częściach z cegły o układzie gotyckim. Miał kształt regularny czworoboczny, z wieżą w narożniku północno-wschodnim
i basztą bramną pośrodku elewacji południowej. W 1395 roku został uszkodzony podczas walk Nałęczów z Grzymalitami. W 1420 roku, za sprawą nowego właściciela - arcybiskupa Mikołaja Trąby, stał się więzieniem dla księży. W 1461 roku arcybiskup Jakub z Sienna nakazał opuszczenie zamku i jego zburzenie, mimo to zamek był użytkowany jeszcze do 1511 roku. Od tego czasu pozostaje ruiną. Szczęśliwie zachował się pełny obwód murów
w kształcie kwadratu.
Więcej:  TUTAJ

Źródło, zdjęcia: materiały gminy
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.