Oblicza Indonezji w Nakle

W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki  17 maja 2018 z czytelnikami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle spotkała się podróżniczka i fotograf Anna Jaklewicz. Pani Anna dziewięć miesięcy samotnie podróżowała po Indonezji i jej plonem jest książka
 „Indonezja. Po drugiej stronie raju”, która zdobyła wyróżnienie w  tegorocznej edycji konkursu redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. 

Podczas  wizyty w nakielskiej książnicy autorka zabrała słuchaczy w wirtualną podróż  do świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywając jego mniej znane oblicze. Interesująco opowiadała o  szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych Torajów i morskich cyganach -  rybakach uwikłanych w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb własnej produkcji. Zebrani usłyszeli też o  wierzeniach, które powoli wypierane są przez przekonania muzułmańskich radykałów, o koncepcji pięciu płci, wśród których jest ta najbardziej niezwykła – bissu. Osoby reprezentujące tę piątą płeć uważane są za wybrańców Allaha i  pełnią  funkcję szamanów, mają też moc przebudzenia niezwykle ważnego elementu lokalnych wierzeń, a mianowicie świętego pługa, który śpi w Domu Arajang.  Uroczystości związane ze składaniem przed jego pobudką darów duchom są częścią wielkiego święta mappalili, w którym  podróżniczka miała okazję uczestniczyć.
Według Anny Jaklewicz na Indonezję można patrzeć przez pryzmat kolorowych folderów biur podróży i przepięknych zdjęć lazurowej wody i piaszczystych plaż, ale ta przesłodzona wizja Indonezji niewiele ma wspólnego z prawdziwym życiem i prawdziwym obliczem tego wyspiarskiego państwa.
 
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.


źródło: materiały organizatora
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.