Sto trzydzieści lat bydgoskiej komunikacji!


Uroczysta gala z tej okazji odbyła się 7 czerwca w Operze Nova. Przyznane zostały Medale Prezydenta, odznaczenia państwowe, a także wyróżnienia dla zasłużonych pracowników.

Komunikacja miejska w Bydgoszczy ma już 130 lat. Wiele się zmieniło od wprowadzenia pierwszej komunikacji miejskiej z 1888 roku, kiedy na ulice wyruszał tramwaj konny. Ten odległy czas pokazuje, jak duży postęp techniczny i dynamiczny rozwój taboru  przewozowego dokonał się na bydgoskich drogach.

Sto trzydzieści lat komunikacji miejskiej to bogata historia podążania za wyzwaniami i oczekiwaniami pasażerów, realizowana w imię ambitnej misji zachowania bezpieczeństwa i wysokiej jakości świadczonych usług.

Na jubileuszowej uroczystości prezydenta Rafała Bruskiego reprezentował jego zastępca, Mirosław Kozłowicz, który uhonorował Miejskie Zakłady Komunikacyjne oraz ich trzech pracowników Medalami Prezydenta Miasta.  Wyróżnieni zostali: Tadeusz Maślanka, Gertruda Filipiak-Radtke oraz Mariusz Reszka.

Podczas wydarzenia zostały również przyznane odznaczenia państwowe dla dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy Jacka Witkowskiego, oraz prezesa Izby Gospodarczej Doroty Kacprzyk. Zostały wręczone także odznaczenia Izby Gospodarczej dla swoich pracowników.


Wyróżniony został także pan Daniel Szukalski – kierowca bydgoskich MZK, który zdobył kolejny tytuł Mistrza Polski Kierowców Zawodowych  w kategorii „autobus turystyczny”.

Przypomnijmy, że niedawno w ramach 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, mieszkańcy mogli podziwiać wystawy zabytkowych autobusów z różnych epok oraz zabytkowy tabor tramwajowy. Autobusy pochodzące z różnych epok zaparkowały przed Halą Widowiskowo-Sportową Łuczniczka i lodowiskiem Torbyd. Na ekspozycji znalazły się pojazdy od czasów międzywojennych, przez PRL do współczesności, reprezentujące wszystkie najbardziej znane i zasłużone w bydgoskim transporcie marki, takie jak Jelcz, San, Autosan, Ikarus, Mercedes, Solaris, Volvo, Solbus. Najstarszy autobus pochodził z 1938 roku.

W ramach wydarzenia była także możliwość podziwiania zabytkowego taboru tramwajowego, który został zaprezentowany na pętli tramwajowej Babia Wieś. Najstarszy z tramwajów pochodził z 1896 roku.
Pojazdy wyruszyły także w trasę, która zamieniła się w uroczystą paradę zabytkowych autobusów – przejechały przez Wzgórze Wolności, Szwederowo, Śródmieście, Dzielnicę Muzyczną i Skrzetusko. Na drzwi otwarte zaprosiły mieszkańców także Miejskie Zakłady Komunikacyjne w zajezdni autobusowej MZK.

źródło: www.bydgoszcz.pl
Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.