Bydgoszcz zaprasza na Dzień NATO

Wystawa sprzętu wojskowego, występy orkiestr dętych, biegi przełajowe, a także koncerty i wiele atrakcji dla najmłodszych – 15 września w Myślęcinku odbędzie się Dzień NATO w Bydgoszczy. Tego dnia komunikacja miejska będzie darmowa.

Głównym celem festynu z okazji Dnia NATO  jest zaprezentowanie Bydgoszczy jako niekwestionowanej Polskiej Stolicy NATO. To w naszym mieście znajduje się kilka jednostek Paktu Północnoatlantyckiego w tym: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO (jednostka na terenie JFTC).

Dzień NATO w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę  15 września 2018 na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w  godzinach od 13.00-18.00. W czwartek, 6 września odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa.

- Za nami widać 29 flag państw, które są członkami Sojuszu - mówi Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, generał dywizji Wilhelm Grün. - Chcemy przekazać taką wiadomość mieszkańcom Bydgoszczy - są tu przedstawiciele 29 państw. I nie bez powodu Bydgoszcz jest nazywana stolica NATO w Polsce. Dziękujemy bydgoszczanom za życzliwość i wsparcie, które na co dzień otrzymujemy zarówno my, jak i nasze rodziny.

Podczas Dnia NATO odbędą się m. in. statyczne pokazy sprzętu i ekspozycje wyposażenia wojskowego przygotowane przez jednostki NATO i Wojsko Polskie.  Gościć będziemy reprezentantów wojsk amerykańskich (91. Batalion Inżynieryjny, 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie), którzy także przygotowali atrakcyjne pokazy sprzętu.

Podczas festynu będzie można podziwiać występy sceniczne zespołów muzycznych i  orkiestr  dętych. Szczególną atrakcją może być występ częstochowskiej orkiestry Dudziarzy w pokazie musztry. Reprezentanci służb mundurowych zmierzą swoje siły w widowiskowym biegu z przeszkodami „Terenowa Masakra”.

Dla mieszkańców, podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy bieg na orientację „NATO RACE”, w którym bardzo przyda się wiedza na temat lokalizacji i kompetencji bydgoskich jednostek NATO. Uczestnicy będą mieli za zadanie podążać trasą, na której zlokalizowane są ważne miejsca militarnej mapy miasta.

- Jestem dumny, że jestem gospodarzem miasta określanego polską stolicą NATO - mówi prezydent Rafał Bruski -  W imieniu mieszkańców dziękuje za kolejną możliwość zetknięcia się z żołnierzami Sojuszu. Z tej okazji zapewniamy darmową komunikację miejską i zachęcamy, by z niej skorzystać.

W czasie pikniku nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin: dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych dla nich animacji: m. in. tory przeszkód, malowanie twarzy, dmuchańce, tory zabaw, przejażdżki kucami i paintball. Odbędą się także pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego, a także ćwiczenia psów służbowych.

Warto podkreślić, że Dzień NATO jest z założenia nie tylko okazją do dobrej zabawy,  ale także integracji  bydgoszczan  z żołnierzami z całego świata, którzy pełnią służbę wojskową w naszym mieście w ramach struktur NATO.

Z okazji Dnia NATO przejazdy komunikacją miejską będą darmowe. Zwiększymy także częstotliwość kursów autobusów linii 52. W miejsce kursujących na co dzień na trasie do Myślęcinka krótkich tramwajów, pojadą tramwaje dłuższe.

 Dzień NATO w Bydgoszczy, 15 września, godz. 13.00 – 18.00/Leśny Park Kultury i Wypoczynku.

źródło: www.bydgoszcz.pl

Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.