Uroczyste przekazanie kluczy do miejsca pamięci narodowej - Oflag 64 w Szubinie

Na terenie Szubina przy ul. Kcyńskiej w czasie II wojny światowej działały obozy jenieckie. Byli w nich przetrzymywani żołnierze armii alianckich wzięci do niewoli przez Niemców. Na ziemi szubińskiej pozostał ostatni obozowy barak. Tutaj planowane jest utworzenie Izby Pamięci. 

W piątek, 21 września, o godz. 11:00 przy baraku nr 9 byłego obozu jenieckiego Oflag 64 znajdującym się na terenie Zakładu Poprawczego w Szubinie odbędzie się uroczyste przekazanie kluczy do miejsca pamięci narodowej. Klucze przekaże Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Gospodarzem spotkania jest Burmistrz Szubina Artur Michalak, który podkreśla symbolikę uroczystości.
- Pamięć o Oflagu jest żywa do dziś. Przed dawnym obozem stoi pomnik, a obok niego znajduje się tablica poświęcona ppłk. Johnowi H. Van Vlietowi Jr. i kpt. Donaldowi B. Stewartowi. Dwa razy w roku do Szubina przyjeżdżają delegacje dzieci i wnuków byłych jeńców z USA. Swój udział w uroczystości potwierdziła również delegacja rodzin byłych jeńców obozu ze Stanów Zjednoczonych – mówi Burmistrz.
Po części oficjalnej nastąpi pokaz filmu z zeszłorocznego wydarzenia pt. „Żywa lekcja historii”, które miasta zorganizowało w ramach popularyzacji historii obozu. Do zgromadzonych za pośrednictwem nagrania video przemówi także Pan Wilbur Blaine Sharpe, jeden z ostatnich żyjących byłych jeńców Oflagu 64.

Następnym punktem spotkania będzie wykład dr. Jana Daniluka, dyrektora Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. pt.: „Amerykańscy jeńcy na ziemi polskiej w okresie II wojny światowej”. Doktor Jan Daniluk, jako pasjonat i badacz historii prowadzi stronę internetową (www.jandaniluk.pl) poświęconą działalności naukowej, popularyzatorskiej i wydawniczej, skupionej w pierwszej kolejności wokół historii Gdańska w XIX i XX w. oraz ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej. Celem jego badań jest opublikowanie monografii jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, którzy przebywali na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele Ambasady USA.
Po wykładzie, na godz. 12:15 zaplanowano briefing w auli Zakładu Poprawczego (ul. Kcyńska 36). 

źródło: materiały prasowe


Metropolia Bydgoszcz
Metropolia Bydgoszcz

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Zapraszamy do współpracy.